biuro@piorkopl.pl 660 761 762
STRONA GŁÓWNA O NAS CENNIK KONTAKT AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI


  • 05.12.2024 r.

Co z tą składką zdrowotną w 2025 r.?

 

W dniu 27 listopada 2024 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Oznacza to, że od 2025 r.:

  • minimalna podstawa składki zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia tj. 314,96 zł (4666 x 75% x 9%),
  • likwidacja obowiązku opłacania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Obniżona zostaje minimalna podstawa składki zdrowotnej dla osób, które rozliczają się za pomocą skali podatkowej oraz na podatku liniowym. Nowe rozwiązanie dotyczyć będzie także osób, które stosują opodatkowanie w formie karty podatkowej.

Zmiany znoszące pobór składki zdrowotnej od ww. składników majątku oraz zmniejszenie minimalnej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców wejdą od stycznia 2025 roku.

Więcej: https://www.gov.pl/web/finanse/sejm-przyjal-ustawe-o-zmianie-ustawy-o-swiadczeniach-opieki-zdrowotnej-finansowanych-ze-srodkow-publicznych

  • 04.12.2024 r.

Mały ZUS Plus – dla kogo?

Mały ZUS Plus to niższe składki opłacane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do preferencji przysługuje przedsiębiorcy, którego przychody w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczyły kwoty 120 000 zł. Drugą istotną wartością, która ma bezpośredni wpływ na wysokość składek jest dochód przedsiębiorcy. Dodatkowym warunkiem korzystania z preferencji jest prowadzenie działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych.

Mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba płacić w pełnej wysokości.

Przedsiębiorca może korzystać z ulgi przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Aby móc korzystać z ulgi należy złożyć zgłoszenie do ZUS do 31 stycznia kolejnego roku kalendarzowego. Jeśli warunki korzystania z Małego ZUS Plus wystąpią po styczniu (na przykład po styczniu 2024 roku skończy ci się okres opłacania preferencyjnych składek) na zgłoszenie do ZUS mamy 7 dni.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (zgodnie z art. 18c ust. 2 ustawy systemowej) nie może m.in. być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku. W efekcie w 2025 r. dla przedsiębiorcy nie będzie ona mogła być miesięcznie niższa od kwoty 1.399,80 zł (tj. 30% z 4.666 zł).

Więcej: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00284

  • 03.12.2024 r.

Ryczałt, skala podatkowa czy podatek liniowy? Do kiedy mogę zmienić formę opodatkowania?

Przedsiębiorca, który decyduje się na zmianę formy opodatkowania ma na to czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Jeżeli pierwszy przychód w danym roku podatkowym miał miejsce w styczniu zawiadomienie o zmianie formy opodatkowania należy złożyć w terminie do 20 lutego.

Zmiana formy opodatkowania odbywa się poprzez złożenie oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego lub elektronicznie przez Konto Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl.

Więcej: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/chcesz-zmienic-forme-opodatkowania-firmy-zrob-to-jeszcze-dzis

  • 03.10.2023 r.

Witamy w naszym nowym serwisie internetowym.